Lion Strings partner CelloFesta 2024

Z veseljem podpiramo največji festival violončela pri nas, CelloFest, ki je potekal od 18 – 25. 10. v Ljubljani.

Spodaj so izseki iz stojnice Lion Strings na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani.





“Hvaležna so vam vsa ušesa v naši hiši”

Inštrumenti, povezani z odzivom:

Prelomen koncert: Violina iz vesolja z orkestri na Zemlji

Na misiji podjetja SpaceX z imenom Polaris Dawn smo bili priča izjemnemu dogodku, ki povezuje glasbo in vesolje na zgodovinski način.

Med petdnevno misijo je astronavtka in violinistka Sarah Gillis izvedla edinstven koncert, imenovan “Harmony of Resilience”, katerega bi lahko označili kot prvi klasičen koncert iz vesolja!

Gillis je v breztežnostnem stanju na krovu vesoljskega plovila Crew Dragon na svojo violino zaigrala “Reyjevo temo” iz filma Vojna zvezd: Sila se prebuja, delo legendarnega skladatelja Johna Williamsa. Izvajanje violinskega parta te skladbe je bilo zaigrano in posneto v vesolju in kasneje sinhronizirano s spremljavo orkestrov različnih držav, vključno z ZDA, Venezueli, Ugando, Švedsko in Brazilijo, kar je ustvarilo edinstven koncert, ki je premostil meje prostora in časa. Izvajanje violinistke in astronavtke Sarah Gillis so iz vesolja poslali na Zemljo preko SpaceX Starlink satelitov, kar še dodatno poudarja tehnološke dosežke te misije.

Ta dogodek je imel tudi humanitarni cilj – zbiranje sredstev za raziskave otroškega raka in drugih bolezni v sodelovanju z St. Jude Children’s Research Hospital in glasbenim programom El Sistema USA, ki spodbuja napredek otrok skozi glasbeno izobraževanje in igranje inštrumenta.

Posnetek koncerta si lahko ogledate na spodnji povezavi ⬇️

Misija Polaris Dawn je prva zasebno financirana misija podjetja SpaceX, ki vključuje vesoljski sprehod, znanstvene raziskave vpliva sevanja na človeško telo, uporabo Starlink komunikacijskega sistema ter preizkušanje novih vesoljskih oblek, pri čemer so astronavti leteli na višini približno 1400 km, kar je najvišja orbita od misije Nasa Gemini11 iz “davnega” leta 1966.

Več o izjemni Sari Gillis si lahko preberete tukaj.

Galerijo slik si lahko ogledate spodaj ⬇️

Violinistka in astronavtka Sarah Gillis

Od klasične violine do vodenja vesoljskih misij pri SpaceX

Sarah Gillis, astronavtka in ključna članica misije Polaris Dawn podjetja SpaceX, združuje dve izjemno različni, a enako fascinantni poti – glasbeno in znanstveno. Njena zgodba se prične v Koloradu, kjer se je že kot otrok začela učiti violine. Podpora staršev in lokalnih mentorjev je pripeljala do tega, da je kmalu postala ena najobetavnejših mladih violinistk v regiji.

Glasbeni začetki

Sarah se je že v zgodnjih letih izobraževala pri priznanih mentorjih in bila članica Denver Young Artists Orchestra, kjer je imela priložnost sodelovati s svetovno priznanimi glasbeniki, kot je Pinchas Zukerman. Njene tehnične sposobnosti in interpretativna zrelost so jo pripeljale na mnoge nastope po ZDA, kjer je izpopolnjevala svojo virtuoznost na violini. Sodelovala je na različnih mladinskih glasbenih festivalih in tekmovanjih, ki so ji omogočili, da se je razvijala kot profesionalna glasbenica.

Med njeno glasbeno kariero so jo podpirali različni mentorji, ki so prepoznali njen izjemen talent, vendar pa so bile njene ambicije širše. Kljub ljubezni do glasbe je Sarah kmalu spoznala, da ima še eno močno strast – znanost.

Prehod v znanstvene vode

V srednji šoli je Gillis začela kazati zanimanje za fiziko, matematiko in tehnologijo. Njen mentor, nekdanji astronavt Joe Tanner, jo je navdihnil, da začne raziskovati možnosti kariere v aeronavtičnem inženirstvu. Tako se je leta 2010 vpisala na Univerzo v Koloradu Boulder, kjer je študirala aeronavtično inženirstvo ter ob tem nadaljevala tudi z izobraževanjem v klasični glasbi in plesu.

Med študijem je Gillis postala vse bolj zavezana znanosti in tehnologiji, kar jo je pripeljalo do pripravništva pri SpaceX leta 2015. Tam je kmalu postala vodilna inženirka za operacije usposabljanja astronavtov. Njena tehnična znanja in izkušnje so postale neprecenljive za misije, kot je Polaris Dawn, kjer je danes ena izmed ključnih članov ekipe.

Združevanje dveh strasti

Kljub temu, da je njen poklicni fokus prešel na znanost in vesolje, njena ljubezen do glasbe ni izginila. Na misiji Polaris Dawn je Sarah Gillis izvedla zgodovinski dogodek, ko je med lebdenjem v breztežnostnem prostoru na krovu vesoljskega plovila Crew Dragon zaigrala “Reyjevo temo” iz filma Vojna zvezd: Sila se prebuja, delo legendarnega skladatelja Johna Williamsa. Ta trenutek, imenovan Harmony of Resilience, je združil orkestre z vsega sveta, ki so sodelovali na daljavo, vključno z glasbeniki iz ZDA, Venezuele, Ugande, Švedske in Brazilije.

Povezava med glasbo in znanostjo

Sarah je v nedavnem intervjuju pojasnila, kako ji je glasbena izobrazba pomagala pri uspehu v znanstveni karieri. Poudarila je, da so mnoge veščine, ki se jih je naučila skozi glasbo, neposredno uporabne v njenem delu astronavtke.

Glasba jo je naučila komunikacije, sodelovanja in osredotočenosti na reševanje težav. Pri igranju v glasbenih skupinah se je naučila pomembnosti povezovanja z ljudmi, kar danes uporablja pri vodenju timov in sodelovanju z drugimi astronavti.

Sarah Gills o spretnostih in sposobnostih, ki jih je razvila skozi trening igranja na inštrument

Prav tako je pojasnila, da jo je glasba naučila, kako razčleniti zapletene probleme na manjše dele in se osredotočiti na najtežje naloge, kar je ključna veščina pri njenem delu v vesoljski industriji. “Te sposobnosti mi danes pomagajo pri navigaciji skozi probleme in usklajevanju dela z ekipo,” je dejala.

Zgodba o združevanju umetnosti in znanosti

Zgodba Sarah Gillis je navdihujoč primer, kako se dve na prvi pogled nepovezani poti – klasična glasba in vesoljski inženiring – lahko združita v eno izjemno kariero. Njeno potovanje od profesionalne violinistke do astronavtke dokazuje, da so meje človeškega potenciala neskončne in da je mogoče slediti več strastem hkrati.

Vodnik za efektivno domače vadenje v glasbeni šoli

Na poti do glasbene odličnosti je za mlade glasbenike ključno, da čim prej osvojijo strategije za uspešno in efektivno domače vadenje.

Ta vodnik je zasnovan tako, da pomaga mladim umetnikom in njihovim staršem razumeti, kako najbolje izkoristiti čas domače vaje.

Tukaj je razdelana strategija v treh jasnih korakih, ki bo pomagala izboljšati glasbeno izvedbo in razviti globlje umetniško izražanje.

Talent je kot nebrušeni diamant, ki s pravim pristopom, vztrajnostjo in predanostjo doseže svoj polni potencial.

1. Postavitev jasnih ciljev

Vsaka vaja naj se začne z jasnim načrtom. Kaj točno želim doseči danes? Ali je to izboljšanje določene tehnike, delo na novi skladbi ali izpopolnjevanje izraznosti? Cilji naj bodo SMART: specifični, merljivi, dosegljivi, relevantni in časovno omejeni. Na primer, namesto “danes bom vadil,” si zastavite cilj, “10 minut vadil prehod iz 1. v 4. lego na vseh strunah z ritmičnimi in lokovnimi variacijami.” To vam bo omogočilo, da ostanejo vaje osredotočene in produktivne. Čim več natančno določenih in pravilno zastavljenih ciljev pomeni hitrejšo pot do uspeha.

Vsaka vaja naj se začne z jasnim načrtom in konkretnimi cilji. Kaj točno želim doseči?

2. Tehnika, tehnologija in metodični pristopi

Napredek v klasični glasbi pogosto zahteva ponavljanje, vendar naj bo to ponavljanje pametno. Uporabite metode, kot je segmentacija, kjer razdelite glasbene dele na manjše, lažje obvladljive segmente. Včasih se je bolje osredotočiti na izziv v prvem taktu dokler ga ne razrešite, kot zgolj preigrati skladbo skladbo in s tem samo še utrditi napake.

Vadite počasi, da izboljšate natančnost in izraznost. S takšnim načinom boste prišli do željenega rezultata najhitreje. Vključite tehnike za izboljšanje dinamike in tempa, ki so ključni za učinkovito izražanje v glasbi. Redna uporaba metronoma in snemanje vaših vaj lahko znatno prispevata k boljšemu občutku za ritem in samorefleksijo.

Vadite počasi, da izboljšate natančnost in izraznost. Uporabljajte metronom.

3. Ne zgolj tehnična, tudi izrazna vsebina. Efektivno in afektivno.

Mladi glasbeniki bi morali razmišljati o tem, kaj za njih skladba predstavlja in kako lahko svoja čustva sporočajo skozi igranje. Vaje naj vključujejo raziskovanje različnih interpretacij, kot tudi namerno pretiravanju v željenem izrazu, kar lahko obogati razumevanje glasbenega dela in dojemanje efektivnosti lastnega izraza. Vzpodbuja naj se eksperimentiranje z različnimi čustvenimi stanji in dinamikami, preko katerih lahko najdete svoj edinstveni glasbeni izraz.

Kot se urimo v tehničnih prvinah, je tudi za smelo čustovanje potrebna določena izkušnja v (pre)poznavanju in razlikovanju med čustvenimi stanji, da bi jih na koncu znali posredovati čez naš inštrument.

Vaje naj vključujejo raziskovanje različnih interpretacij, kot tudi namerno pretiravanju v željenem izrazu.

Zaključek

Učinkovito vadenje ni samo o količini časa, preživetega za inštrumentom, ampak predvsem o kakovosti časa, ki ga preživite s svojim izbranim inštrumentom. Z jasno zastavljenimi cilji, metodičnimi tehnikami in poudarkom na čustvenem izražanju, lahko mladi glasbeniki dosežejo velike napredke v svojem umetniškem razvoju. Ta vodnik naj služi kot osnova za oblikovanje domače vaje, ki naj ne bodo samo izboljševanje tehničnih sposobnosti, ampak razburljiva dogodivščina na poti do samospoznavanja in udejanjanja lastnega umetniškega izraza.


Marko Kragelnik je akademski violončelist in profesor violončela na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani ter Glasbeni šoli Rakovnik, glasbeni producent za klasično glasbo, urednik CelloFun.co in ustanovitelj Salona izbranih godal Lion Strings.


Vam je prebrano všeč? Zagotovite si nove izdaje zapisov z naročilom na Novičnik Lion Strings.

Kam na poletno šolo za godala v letu 2024?

Izpostavljamo nekaj prihajajočih seminarjev, poletnih šol in orkestrskih kampov za aktivne počitnice in poletje 2024.

Orkestrske poletne šole


Poletni orkestrski kamp (POK) – ART BSA

Opis: Poletni orkestrski kamp je enotedenski program, ki poteka od 14. do 21. avgusta v Šentvidu, Zavod Sv. Stanislava v Ljubljani in združuje mlade glasbenike med 12. in 22. letom starosti. Program vključuje orkestrske in sekcijke vaje, kreativne delavnice in pripravo na zaključni koncert.

Mentorji in instrumenti: Kamp vodi dirigentka Živa Ploj Peršuh v sodelovanju z drugimi mentorji. Instrumenti vključujejo violina, viola, violončelo, kontrabas, pihala, trobila in tolkala.

Termin in lokacija: 14. 8. – 21. 8. 2024, Zavod Sv. Stanislava v Ljubljani.

Več informacij lahko najdete na Poletni orkestrski kamp.


Mali filharmonik – Orkestrski kamp na morju

Opis: Orkestrski kamp Mali filharmonik na Debelem rtiču nudi mladim glasbenikom možnost razvoja in izpopolnjevanja orkestrskih spretnosti v prijetnem obmorskem okolju. Program se osredotoča na orkestrsko igranje, vključuje pa tudi različne zabavne in sprostitvene dejavnosti.

Mentorji in instrumenti: Kamp vodi violinist Žiga Cerar v sodelovanju z drugimi mentorji godal.

Termin in lokacija: 28. 6. – 5. 7. 2024, Debeli rtič.

Za več informacij obiščite Mali filharmonik.


Poletna glasbena akademija v Izoli

Opis: Poletna glasbena akademija v Izoli, pod vodstvom Selme Chicco Hajdin in Antonija Hajdina, se osredotoča na individualno poučevanje klavirja in violončela, komorno igro, tematske delavnice in predavanja. Program poteka v zgodovinskih palačah Manzioli in Besenghi v Izoli.

Mentorji in instrumenti: Selma Chicco Hajdin (klavir), Antonije Hajdin (violončelo)

Termin in lokacija: 7. 7. – 14. 7. 2024, Izola.

Več informacij najdete na Poletna glasbena akademija v Izoli.


Mojstrski tečaji za godala v Kopru

Opis: Mojstrski tečaji za godala v Kopru so namenjeni mladim glasbenikom, ki se želijo izpopolniti v igranju godalnih instrumentov. Tečaji vključujejo individualne ure, orkestrsko igranje in delavnice komorne glasbe.

Mentorji in instrumenti: Mentorji vključujejo Wonji Kim-Ozim (violina), Janez Podlesek (violina), Krešimir Petar Pustički (viola), Gal Faganel (violončelo), ki nudijo poučevanje na visokem nivoju.

Termin in lokacija: 3. 7. – 8. 7. 2024, Koper.

Dodatne informacije najdete na Mojstrski tečaji za godala v Kopru.


Festival Bled – Mojstrski tečaji

Opis: Mojstrski tečaji Festivala Bled se odvijajo v slikovitem okolju Bleda in nudijo individualne ure, komorno igro in skupinske delavnice. Udeleženci se lahko učijo od priznanih mentorjev, kot so Michael Frischenschlager, Evgenia Epshtein, Saewon Suh, Helfried Fister, Jernej Brence in Karmen Pečar Koritnik.

Mentorji in instrumenti: Vključeni so instrumenti kot violina, viola in violončelo.

Termin: 1. 7. – 14. 7. 2024

Za več informacij obiščite Festival Bled – Mojstrski tečaji.


Festival Ljubljana – Mojstrski tečaji

Opis: Mojstrski tečaji Festivala Ljubljana ponujajo visokokakovostno usposabljanje mladih glasbenikov pod vodstvom Branimirja Slokarja in drugih uglednih evropskih glasbenikov. Program vključuje individualne ure, delavnice in koncertne nastope.

Mentorji in instrumenti: Program zajema različne glasbene discipline, vključno s trobili, godali in drugimi instrumenti.

Termin: 25. 7. – 11. 8. 2024

Za več informacij obiščite Festival Ljubljana – Mojstrski tečaji.


Poletna šola Tartini – Rogaška Slatina

Opis: Poletna šola Tartini v Rogaški Slatini je namenjena mladim glasbenikom, ki želijo izpopolniti svoje veščine na violini, violi, violončelu in klavirju. Program vključuje individualne ure, orkestrsko in komorno igro ter dodatne aktivnosti, kot so koncerti in predavanja.

Mentorji in instrumenti: Med mentorji so Vlado Repše, Vildana Repše, Maja Fleischman za violino, Sanja Repše in Kim Kozlevčar za violončelo, ter Meira Smailović in Aleksandra Pavlovič za klavir.

Termin: 25. 6. – 30. 6. 2024

Za več informacij obiščite Poletna šola Tartini.


ArSensei – Poletna glasbena edicija

Opis: ArSensei ponuja poletne mojstrske tečaje za glasbenike vseh starostnih skupin. Osredotočeni so na izboljšanje tehničnih veščin na instrumentih, kot so violina, viola, violončelo in klavir. Program vključuje individualne in skupinske ure, delavnice iz umetniškega izražanja, ter fizično in mentalno pripravo.

Mentorji: Med mentorji so Špela Pirnat (viola), Sebastian Bertoncelj (violončelo), Katarina Kuntar (violina) in Tadej Horvat (klavir).

Termin: 5. 7. – 12. 7. 2024, Nova Gorica.

Več informacij lahko najdete na ArSensei.


19. poletna glasbena šola Danice Neuvirt Koren

Opis: Poletna glasbena šola Danice Neuvirt Koren ponuja celovito izobraževanje za godala, vključno z violino, violo in violončelom. Šola poteka v Zatonu pri Zadru na Hrvaškem.

Mentorji in instrumenti: Mentorji na 19. poletni glasbeni šoli Danice Neuvirt Koren vključujejo Danico Neuvirt Koren (violina), Barbaro Kolbl (violina), Špelo Oder (violina), Nino Oder (violina), Majo Rome (viola), Jasmino Špec (viola), Karmen Pečar (violončelo), Jerenjo Grebenšek (klavir) in Jureta Korena (glasbena pedagogika).

Termin: 28.6. – 10.7.2024, Zaton pri Zadru.

Več informacij: https://www.instagram.com/poletna_gs_danice_koren/


Dopolni seznam

Smo kaj pozabili? Piši nam in dodaj svoj dogodek, poletno šolo ali seminar za godala.

Oddaj svoj dogodek ali povezavo

Revolucionarni hibridni loki za godala

⭐️⭐️⭐️ Novo! Kakovostni karbonski loki v izgledu lesa ⭐️⭐️⭐️

V Lion Strings ponosno predstavljamo enega zadnjih dosežkov v svetu godalnih inštrumentov – loke karbonskega jedra v furnirju pernambuko lesa. Ta inovativni lok je rezultat napredne tehnologije, ki združuje stabilnost in odpornost karbonskega jedra z edinstvenimi zvočnimi lastnostmi visoko kakovostnih lesenih lokov.

Značilnosti in prednosti:

  • Stabilnost in odpornost karbona: Uživajte v dosledni izvedbi in izjemni vzdržljivosti, ki jo nudi karbonski material, neodvisno od vremenskih pogojev in vlage v ozračju!
  • Zvok lesenih lokov: Lok iz pernambuka zagotavlja bogat, barvit zvok, ki ga cenijo tako amaterji kot profesionalni glasbeniki.
  • Najboljše iz obeh svetov: Odkrijte popolno ravnotežje med odzivnostjo karbonskega jedra in prefinjenim zvokom lesa.

Odkrijte loke, ki navdušujejo z uporabnostjo karbonskega in izgledom ter zvokom loka iz lesa!

🌟 Preglejte našo posebno ponudbo!

Loki za violino

Loki za violo

Loki za violončelo

Loki za kontrabas

Ta lok je idealen za glasbenike, ki iščejo vrhunsko zmogljivost brez kompromisov v kakovosti zvoka. Ne glede na to, ali ste študent glasbe ali izkušen profesionalec, bo naš karbonski lok z izgledom lesa presegel vaša pričakovanja.

Zakaj izbrati naš karbonski lok?

  • Trajnost: Karbonska konstrukcija zagotavlja dolgo življenjsko dobo in manjše potrebe po vzdrževanju.
  • Estetika: Eleganten dizajn, ki imitira klasičen leseni videz, naredi ta lok privlačen za vsakega glasbenika.
  • Vsestranskost: Odlično se prilagodi vsem stilom igranja, od klasične do sodobne glasbe.
  • Nezlomljiv: Karbonski loki so znani po svoji robustnosti in enostavnosti za rokovanje in vzdrževanje.

Ne zamudite priložnosti, da izboljšate svoje glasbene sposobnosti z našim karbonskim lokom z izgledom lesa.


Rezervirajte svoj brezplačen preizkus ali naročite svoj lok še danes!


Vabljeni tudi k ogledu naših ostalih izbranih lokov za godala.


Lion Strings® kot registrirana blagovna znamka

Zaščitni znak in blagovna znamka EU

Z veseljem sporočamo, da je Lion Strings pridobil status uradno registrirane blagovne znamke na področju Evropske unije.

O podjetju Lion Strings

Lion Strings®, ustanovljen z misijo ponuditi visokokakovostna godala, loke in dodatke za godala, pridobiva na veljavi in prepoznavnosti tako doma kot v tujini. Izbrani materiali in rigorozen proces nadzora kvalitete poskrbi, da je vsak inštrument izjemno kakovosten, neodvisno od cenovnega razreda. Podjetje, ki je znano po svojem strokovnem svetovanju nudi tudi možnost najema in brezplačnega preizkusa instrumentov.

Zaveze za prihodnost

Z registracijo blagovne znamke Lion Strings® načrtuje še intenzivnejše delovanje na evropskih trgih, kjer želi še naprej ponujati izjemne godalne inštrumente, ter razvijati nove produkte v zadovoljstvo še več godalnim glasbenikom širom Evrope.

Dobrodelnost

Naša velika zaveza ostaja redna podpora mladim godalcem skozi sponzorsko dejavnost in podporo glasbeno-izobraževalnim inštitucijam. ” Ker obožujemo godala!” zaključi Marko Kragelnik violončelist in direktor Lion Strings®.


DOŽIVITE IZKUŠNJO IZBRANIH GODAL TUDI VI

Naročite svoj obisk že danes


Izbrani inštrumenti Lion Strings® evropskega lesa in mojstrske izdelave