Kasneje smo violino preizkusili tudi na obisku prijateljev, ki so profesionalni glasbeniki …

Inštrumenti, povezani z odzivom:

Razvoj in zgodovina violončela

Violončelo, znan po svojem globokem in plemenitem zvoku, spada v družino godalnih inštrumentov in že stoletja navdušuje ljubitelje glasbe. Čeprav je najmlajši med svojimi sorodniki, ga zaradi njegove popolne oblike in edinstvenega tona uvrščamo med najbolj cenjene inštrumente v klasični glasbi. Od svojih začetkov do izpopolnjene sodobne oblike je pot violončela zaznamovana z izjemnim obrtništvom, akustično iznajdljivostjo in kulturnim pomenom.

Lion Strings Master: Violončelo Clement II

Izvor in predhodniki

Sledenje izvoru violončela ni preprosto. Inštrumenti, ki se igrajo z lokom, so prisotni v evropski ikonografiji okoli leta 900 n.št., vendar je njihovo točno poreklo težko določiti. Ti inštrumenti spadajo v štiri glavne kategorije: rebek, srednjeveška viola, lira da braccio in viola da gamba. Prvi trije so običajno sprejeti kot predhodniki violine in viole zaradi njihove velikosti in položaja igranja. Raziskovalci so predlagali tudi, da so bili vsi ti inštrumenti izvirno izklesani iz trdnega kosa lesa, na katerega je bila dodana preprosta resonančna plošča, kar je bila tehnika izdelave, ki je bila izvedljiva le pri manjših velikostih inštrumentov.

Pri violi da gamba so že bili opazni bolj kompleksni konstrukcijski pristopi in ideja o družini inštrumentov istega tipa, ki se igrajo v različnih registrih, je postala zasidrana. Ta ideja se je kmalu prenesla na violino, verjetno v začetku 16. stoletja.

Polno ime inštrumenta, ‘violončelo’, ni bilo široko sprejeto vse do poznega 17. stoletja. Inštrument so v Italiji različni imenovali tudi ‘violoncino’ ali celo ‘violone’, v Franciji kot ‘bas de violon’ ali ‘basse de violin’, drugod pa kot ‘bass violin’ vse do 18. stoletja. Najstarejše ohranjeno violončeloThe King” je delo Andrea Amatija in je datirano v leto 1572. Narejeno je bilo kot del skupine inštrumentov za Karla IX., kralja Francije (1560–74).

Slika: www.picryl.com

Razvoj violončela

Razvoj violončela kot samostojnega in priznanega inštrumenta je bil omejen zaradi dolgoletne prevlade viole da gamba kot bas inštrumenta v strunskih ansamblih, še posebej v Angliji, kjer je viola uživala ugled zaradi svoje rafiniranosti in boljše artikulacije v primerjavi z zgodnjim violončelom. Zgodnji violončelo, razvit iz bas violine, je bil sprva namenjen predvsem izvajanju preprostih basovskih linij, skladnih z glasbenim slogom tistega časa. Prvi zapisi o bas violini iz leta 1529 omenjajo glasbilo s tremi strunami (uglašenimi v F–C–G), ki se je kasneje razvilo v štiristrunske modele. Razvoj inštrumentalne tehnike igranja in glasbenih slogov komponiranja je v 17. stoletju omogočil violončelu širšo uporabo – od igranja zahtevnejšega kontrapunkta v komornih ansamblih do solističnih vlog v koncertnih in orkestrskih skladbah.

Zgodnji violončeli so bili izdelani v različnih velikostih. Prvi instrumenti, izdelani v Cremoni s strani Andrea Amatija in njegove družine, so bili večje velikosti, dolžine hrbta okoli 79 cm. Vendar pa so skoraj sočasno s temi v Brescii izdelovali manjše violončele, katerih hrbet je meril le okoli 71 cm. Cremona je dala prednost večjim modelom, ki so bili kasneje prilagojeni za sodobno uporabo. Danes standardna velikost znaša 75 cm, kar je srednja vrednost med tema modeloma.

Stradivari je pomembno vplival na oblikovanje sodobnega violončela, saj je z izboljšavami omogočil večji razpon in močnejši ton, ki je bil primeren tako za solistično igro kot za igranje v ansamblu.

Zgodnji violončeli so imeli močno ukrivljen hrbet in ploščo, kar je zagotavljalo resonantni bas, ki je bil glavna značilnost tega inštrumenta v 17. stoletju. Z izravnavanjem loka je Stradivari izboljšal resonanco in proeciranje zvoka na vseh štirih strunah, kar je omogočilo boljše ravnotežje med temnim basom in svetlim visokim tonom. Te izboljšave so postale mogoče zaradi napredka pri izdelavi strun, ki so bile v začetku izjemno debele in težke za jasen ton, Stradivari pa je s svojimi izboljšavami dosegel večjo artikulacijo in jasnost zvoka, ki sta postala ključna za sodobno igro na violončelo.

Mojstrovina izdelave

Zasnova oblike in struktura violončela predstavljata pravi čudež akustičnega inženirstva. Sestavljajo ga številni elementi, od katerih je vsak skrbno vpet v premišljeno celoto, ki združuje akustično odličnost in estetsko brilijanco.

Telo violončela – hrbet in plošča predstavljata osrednji resonančni del violončela in sta poglavitnega pomena za končen zvok inštrumenta. Hrbet je običajno izdelan iz javorja, čeprav se uporabljajo tudi alternative, kot sta topol in vrba, zaradi njihovega toplejšega tona. Plošča je izdelana iz smreke, zaradi njene lahkosti in sposobnosti učinkovitega prenašanja vibracij.

Razmerja zlatega reza in polž violončela

Oboki violončela so sestavljeni iz šestih ukrivljenih javorevih plošč, ukrivljenih s pomočjo toplote in podprtih z notranjimi bloki. Rebra oblikujejo značilne obrise violončela: zgornji, srednji (C-oblike) in spodnji del.

Vrat, izrezljan iz javorja, se združuje z glavo in polžem. Na vrat je prilepljena ebenovinasta plošča ubiralke, oblikovana za večjo udobnost med igranjem, z globljim delom pod struno C, ki omogoča širše vibracije najnižje strune.

Glava s polžem, izrezljanim v razmerju zlatega reza, je iz javorjevega lesa, medtem ko so ključi za uglaševanje strun (C–G–D–A) narejeni iz trpežnega lesa ebenovine, kot tudi palisandra ali pušpana.

Okrasni in funkcionalni detajli


Med dekorativnimi elementi violončela je obroba, vdelana na robovih sprednje plošče, za katero se ponavadi uporablja les ebenovine. To ni zgolj okrasni moment, temveč preprečuje širjenje razpok in krepi občutljive robove. 

Zvočnici, elegantno izrezani v plošči, izboljšujeta resonanco in označujeta položaj kobilice, njihova natančna oblika in dimenzije pa so prava umetnost, saj neposredno vplivajo na barvo in projekcijo zvoka.

Kobilica prenaša vibracije strun na telo violončela. Njena kompleksna oblika, zasnovana za optimalno ravnovesje med težo in strukturno trdnostjo, je ključna za zvočno zmogljivost inštrumenta. Obstaja nešteto modelnih različic kobilic, od katerih vsaka dopolnjuje specifičen konstrukcijski model violončela ter ojača ali subtilno prilagodi njegove akustične lastnosti.

Pod kobilico se nahajata duša, paličica iz smreke, in bas greda, vzdolžna smrekova ojačitev, ki skupaj optimizirata tonski odziv in razmerje med nizkim in visokim registrom instrumenta.

Sodobni violončeli so opremljeni z nastavljivo konjico oz. špico, ki podpira inštrument med igranjem in tudi vpliva na akustične lastnosti inštrumenta. Ta inovacija je omogočila večjo svobodo pri drži inštrumenta in je pomembno prispevala k razvoju inštrumentalne tehnike.

Slika: www.pinterest.com

Umetnost laka

Lak na violončelu ne le ščiti površino, temveč tudi ključno vpliva na zvok. Klasični italijanski izdelovalci godal, kot je Stradivari, so uporabljali kompleksne formule laka, ki so združevale olja, smole in pigmente, da so izboljšali videz in zvok inštrumenta. Iskanje teh “izgubljenih” receptov še vedno predstavlja izziv za sodobne izdelovalce godal, saj pravi lak omogoča violončelu, da ohrani svoj briljanten zvok skozi stoletja.

Zaključek

Violončelo je skozi stoletja prehodil dolgo pot, ki je iz njega oblikovala enega najcenjenejših inštrumentov v klasični glasbi. Njegov bogat in izrazit ton je plod vrhunskega umetniškega obrtništva in naprednih akustičnih inovacij. Njegov glasbeni značaj je rezultat bogate večstoletne tradicije, ki sega vse do mojstrov, kot je Stradivari.

“Hvaležna so vam vsa ušesa v naši hiši”

Inštrumenti, povezani z odzivom:

Kam na poletno šolo za godala v letu 2024?

Izpostavljamo nekaj prihajajočih seminarjev, poletnih šol in orkestrskih kampov za aktivne počitnice in poletje 2024.

Orkestrske poletne šole


Poletni orkestrski kamp (POK) – ART BSA

Opis: Poletni orkestrski kamp je enotedenski program, ki poteka od 14. do 21. avgusta v Šentvidu, Zavod Sv. Stanislava v Ljubljani in združuje mlade glasbenike med 12. in 22. letom starosti. Program vključuje orkestrske in sekcijke vaje, kreativne delavnice in pripravo na zaključni koncert.

Mentorji in instrumenti: Kamp vodi dirigentka Živa Ploj Peršuh v sodelovanju z drugimi mentorji. Instrumenti vključujejo violina, viola, violončelo, kontrabas, pihala, trobila in tolkala.

Termin in lokacija: 14. 8. – 21. 8. 2024, Zavod Sv. Stanislava v Ljubljani.

Več informacij lahko najdete na Poletni orkestrski kamp.


Mali filharmonik – Orkestrski kamp na morju

Opis: Orkestrski kamp Mali filharmonik na Debelem rtiču nudi mladim glasbenikom možnost razvoja in izpopolnjevanja orkestrskih spretnosti v prijetnem obmorskem okolju. Program se osredotoča na orkestrsko igranje, vključuje pa tudi različne zabavne in sprostitvene dejavnosti.

Mentorji in instrumenti: Kamp vodi violinist Žiga Cerar v sodelovanju z drugimi mentorji godal.

Termin in lokacija: 28. 6. – 5. 7. 2024, Debeli rtič.

Za več informacij obiščite Mali filharmonik.


Poletna glasbena akademija v Izoli

Opis: Poletna glasbena akademija v Izoli, pod vodstvom Selme Chicco Hajdin in Antonija Hajdina, se osredotoča na individualno poučevanje klavirja in violončela, komorno igro, tematske delavnice in predavanja. Program poteka v zgodovinskih palačah Manzioli in Besenghi v Izoli.

Mentorji in instrumenti: Selma Chicco Hajdin (klavir), Antonije Hajdin (violončelo)

Termin in lokacija: 7. 7. – 14. 7. 2024, Izola.

Več informacij najdete na Poletna glasbena akademija v Izoli.


Mojstrski tečaji za godala v Kopru

Opis: Mojstrski tečaji za godala v Kopru so namenjeni mladim glasbenikom, ki se želijo izpopolniti v igranju godalnih instrumentov. Tečaji vključujejo individualne ure, orkestrsko igranje in delavnice komorne glasbe.

Mentorji in instrumenti: Mentorji vključujejo Wonji Kim-Ozim (violina), Janez Podlesek (violina), Krešimir Petar Pustički (viola), Gal Faganel (violončelo), ki nudijo poučevanje na visokem nivoju.

Termin in lokacija: 3. 7. – 8. 7. 2024, Koper.

Dodatne informacije najdete na Mojstrski tečaji za godala v Kopru.


Festival Bled – Mojstrski tečaji

Opis: Mojstrski tečaji Festivala Bled se odvijajo v slikovitem okolju Bleda in nudijo individualne ure, komorno igro in skupinske delavnice. Udeleženci se lahko učijo od priznanih mentorjev, kot so Michael Frischenschlager, Evgenia Epshtein, Saewon Suh, Helfried Fister, Jernej Brence in Karmen Pečar Koritnik.

Mentorji in instrumenti: Vključeni so instrumenti kot violina, viola in violončelo.

Termin: 1. 7. – 14. 7. 2024

Za več informacij obiščite Festival Bled – Mojstrski tečaji.


Festival Ljubljana – Mojstrski tečaji

Opis: Mojstrski tečaji Festivala Ljubljana ponujajo visokokakovostno usposabljanje mladih glasbenikov pod vodstvom Branimirja Slokarja in drugih uglednih evropskih glasbenikov. Program vključuje individualne ure, delavnice in koncertne nastope.

Mentorji in instrumenti: Program zajema različne glasbene discipline, vključno s trobili, godali in drugimi instrumenti.

Termin: 25. 7. – 11. 8. 2024

Za več informacij obiščite Festival Ljubljana – Mojstrski tečaji.


Poletna šola Tartini – Rogaška Slatina

Opis: Poletna šola Tartini v Rogaški Slatini je namenjena mladim glasbenikom, ki želijo izpopolniti svoje veščine na violini, violi, violončelu in klavirju. Program vključuje individualne ure, orkestrsko in komorno igro ter dodatne aktivnosti, kot so koncerti in predavanja.

Mentorji in instrumenti: Med mentorji so Vlado Repše, Vildana Repše, Maja Fleischman za violino, Sanja Repše in Kim Kozlevčar za violončelo, ter Meira Smailović in Aleksandra Pavlovič za klavir.

Termin: 25. 6. – 30. 6. 2024

Za več informacij obiščite Poletna šola Tartini.


ArSensei – Poletna glasbena edicija

Opis: ArSensei ponuja poletne mojstrske tečaje za glasbenike vseh starostnih skupin. Osredotočeni so na izboljšanje tehničnih veščin na instrumentih, kot so violina, viola, violončelo in klavir. Program vključuje individualne in skupinske ure, delavnice iz umetniškega izražanja, ter fizično in mentalno pripravo.

Mentorji: Med mentorji so Špela Pirnat (viola), Sebastian Bertoncelj (violončelo), Katarina Kuntar (violina) in Tadej Horvat (klavir).

Termin: 5. 7. – 12. 7. 2024, Nova Gorica.

Več informacij lahko najdete na ArSensei.


19. poletna glasbena šola Danice Neuvirt Koren

Opis: Poletna glasbena šola Danice Neuvirt Koren ponuja celovito izobraževanje za godala, vključno z violino, violo in violončelom. Šola poteka v Zatonu pri Zadru na Hrvaškem.

Mentorji in instrumenti: Mentorji na 19. poletni glasbeni šoli Danice Neuvirt Koren vključujejo Danico Neuvirt Koren (violina), Barbaro Kolbl (violina), Špelo Oder (violina), Nino Oder (violina), Majo Rome (viola), Jasmino Špec (viola), Karmen Pečar (violončelo), Jerenjo Grebenšek (klavir) in Jureta Korena (glasbena pedagogika).

Termin: 28.6. – 10.7.2024, Zaton pri Zadru.

Več informacij: https://www.instagram.com/poletna_gs_danice_koren/


Dopolni seznam

Smo kaj pozabili? Piši nam in dodaj svoj dogodek, poletno šolo ali seminar za godala.

Oddaj svoj dogodek ali povezavo

“Izkušnja staršev je zelo pozitivna”

Inštrumenti, povezani z odzivom:

“Prava srčnost Lion strings se skriva v strokovni podpori in vzpodbujanju mladih glasbenikov”

Inštrumenti, povezani z odzivom:

“Navdušil nas je topel, že skoraj “odrasel” ton, čeprav gre za polovični čelo”

Inštrumenti, povezani z odzivom:

Kam na (godalni) koncert?

Izpostavljamo nekaj koncertov z godalnim poudarkom koncertne sezone 2023 / 2024.

Seznam ni dokončen in se sproti posodablja. Svoj koncert lahko predlagaš spodaj.

Upam, da se vidimo na kakšnem od koncertov! 😉

Koncerti simfoničnega orkestra s solo violončelom

Orkester Slovenske filharmonije

Abonma SMS 4

Solista:
Gordan Nikolić, violina
Céline Flamen, violončelo

Kdaj:
četrtek, 7. 3. 2024 ob 19.30 ali petek, 8. 3. 2024 ob 19.30

Kje:
Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana

Celotna abonmajska knjižica Slovenske Filharmonije


Simfonični orkester RTV Slovenija

KROMATIKA 3

Solistka: Hina Maeda, violina

Kdaj: četrtek, 16. 11. 2023 ob 19.30

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


KROMATIKA 7

Solist: Tamás Varga, violončelo

Kdaj: četrtek 11. 4. 2024 ob 19.30

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


KROMATIKA 9

Solista: Matjaž Bogataj, violina in Maruša Turjak Bogataj, violončelo

Kdaj: četrtek 6. 6. 2024 ob 19.30

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Celoten abonma Simfoničnega orkestra RTV Slovenij


Zlati abonma Cankarjevega doma

DUNAJSKI SIMFONIKI

Solistka: Simone Lamsma, violina

Kdaj: 20. oktober 2023 ob 20.00

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


ANGLEŠKI KOMORNI ORKESTER

Dirigent in solist: Julian Rachlin, violina

Kdaj: 26. februar 2024 ob 20.00

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


BEETHOVNOV ORKESTER IZ BONNA

Solist: Daniel Lozakovich, violina

Kdaj: 15. maj 2024 ob 20.00

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Celoten program Zlatega abonmaja


Srebrni abonma Cankarjevega doma

SREBRNI ABONMA

Éric Le Sage, klavir & Daishin Kashimoto, violina

Kdaj: 19. maj 2024 ob 19.30

Kje: Gallusova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Celoten program Srebrnega abonmaja


Komorni koncerti v Kulturnem domu Domžale

Vrhunski komorni koncerti z veliko mero pozitivnih presenečenj. Zelo priporočam!

ROMANTIKA NA OBZORJU

koncertni abonma MODRI in IZVEN

Izvajalci: William Hagen (violina), Mairead Hickey (violina), Adrien La Marca (viola), Ivan Karizna (violončelo), Lorraine Campet (kontrabas), Sergio Azzollini (fagot), Mate Bekavac (klarinet)

Kdaj: ponedeljek 23. 10. 2023 ob 20.00

Kje: Kulturni dom Franca Bernika, Domžale


LIGA ROMANTIČNIH PRVAKOV

koncertni abonma MODRI in IZVEN

Izvajalci: abonmajski orkester KDFBD, Mate Bekavac

Kdaj: bo objavljeno naknadno

Kje: Kulturni dom Franca Bernika, Domžale


DUŠA FILMSKEGA PLATNA ⁄ KINOFLIRT

koncertni abonma MODRI in IZVEN

izvajalci: abonmajski orkester KDFBD, Mate Bekavac

Kdaj: bo objavljeno naknadno

Kje: Kulturni dom Franca Bernika, Domžale


ROMANTIKA PO SEVERNJAŠKO

koncertni abonma MODRI in IZVEN

Izvajalci: Henning Kraggerud (violina), abonmajski orkester KDFBD

Kdaj: bo objavljeno naknadno

Kje: Kulturni dom Franca Bernika, Domžale


Povezava do celotnega abonmaja koncertov z več informacijami


BYE BYE ROMANTIKA

koncertni abonma MODRI in IZVEN

izvajalci: Suyeon Kang (violina), abonmajski orkester KDFBD, Mate Bekavac

Kdaj: bo objavljeno naknadno

Kje: Kulturni dom Franca Bernika, Domžale


Koncertni cikel Cankarjevega doma Mladi mladim

Tevž Kupljenik, oboa & Ana Rupar, violina

Kdaj: 22. november 2023 ob 19.30

Kje: Kosovelova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Adrian Ignjatović, harfa & Ajda Gutnik, violina

Kdaj: 17. januar 2024 ob 19.30

Kje: Kosovelova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Kvartet saksofonov NOVUS & Sara Čano, violončelo

Kdaj: 7. februar 2024 ob 19.30

Kje: Kje: Kosovelova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Stefanija Udicki, violina & Lara Koranjak, klarinet

Kdaj: 27. marec 2024 ob 19.30

Kje: Kosovelova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Leonard Razboršek, violončelo & Lan Meden, saksofon

Kdaj: 8. maj 2024ob 19.30

Kje: Kosovelova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana


Povezave do vseh koncertov cikla Mladi Mladim


Koncertni cikel Festivala Ljubljana Mladi virtuozi

3. koncert Mednarodnega glasbenega cikla Mladi virtuozi

Vivijana Rogina, violina
Sae Lee, klavir (Japonska)

Klavirski duo Krajnc Lužnik
Ina Krajnc, klavir
Klara Lužnik, klavir

Kdaj: 19. oktober 2023 ob 19.00

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana


6. koncert Mednarodnega glasbenega cikla Mladi virtuozi

Valentina Lučković, violončelo (Srbija)
Uki Ovaskainen, klavir (Srbija)

Anja Ovaskainen, violina (Srbija)
Uki Ovaskainen, klavir (Srbija)

Kdaj: 23. november 2023 ob 19.00

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana

8. koncert Mednarodnega glasbenega cikla Mladi virtuozi

Jelena Pejić, violina (Srbija)
Sae Lee, klavir (Japonska)

Victor Teodosiev, rog (Bolgarija)
Angelina Decheva, klavir (Bolgarija)

Kdaj: 25. januar 2024 ob 19.00

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana

12. koncert Mednarodnega glasbenega cikla Mladi virtuozi

Ana Mir, rog
Stefan Pajanović, klavir

Godalni kvartet Opifex
Nikola Pajanović, violina
Laura de Wolff, violina
Rebeka Skok, viola
Sara Čano, violončelo

Kdaj: 4. april 2024 ob 19.00

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana


Povezave do vseh koncertov cikla Mladi virtuozi


Slavnostni cikel ob 40. obletnici godalnega kvarteta Tartini

4. Koncert godalnega kvarteta Tartini

Miran Kolbl, violina
Romeo Drucker, violina
Aleksandar Milošev, viola
Miloš Mlejnik, violončelo

Kdaj: 17. oktober 2023 ob 19.30

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana

5. Koncert godalnega kvarteta Tartini

Miran Kolbl, violina
Romeo Drucker, violina
Aleksandar Milošev, viola
Miloš Mlejnik, violončelo

Kdaj: 7. november 2023 ob 19.30

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana

6. Koncert godalnega kvarteta Tartini

Miran Kolbl, violina
Romeo Drucker, violina
Aleksandar Milošev, viola
Miloš Mlejnik, violončelo

Kdaj: 28. november 2023 ob 19.30

Kje: Viteška dvorana, Križanke, Ljubljana


Povezava do koncertov godalnega kvarteta Tartini


Dodaj dogodek

Zgornji seznam ni dokončen in se sproti posodablja, tudi z vašo pomočjo. Vabljeni k oddaji svoj informacije o koncertu na spodnji povezavi.

Dodaj svoj dogodek ali povezavo

Video Salona izbranih godal

Vabljeni na brezplačen preizkus izbranih godal in lokov Lion Strings v Ljubljani.

Pokukajte v našo sobo in se naročite za termin že danes

Izbor vrhunskih godalnih inštrumentov Lion Strings


Tekmovanje violinistov Leon Pfeifer

V Lion Strings z veseljem podpiramo naše mlade glasbenike, zato smo v nagradni sklad 6. tekmovanja Leon Pfeifer prispevali tudi svoj prispevek.

Skupna vrednost darilnih bonov in darilnih paketov je znašala 800€.

Tukaj je nekaj foto utrinkov s tekmovanja, kjer je bil postavljen tudi naš “štrajh štant” 🎻🌿✨

Godalske dobrote na slikah lahko naročite v odseku daril, obeskov in dodatkov za godala.

Vabljeni k obisku našega Facebook in Instagram profila.