Milijoni za violino ali kamne?

Najdražja novo izdelana violina na svetu

Violina v vrednosti 3. 5 milijona evrov, izdelane s strani goslarske delavnice Edgara Russa, je v sklopu evropske turneje obiskala tudi Slovenijo, natančneje SNG Maribor.

Ta inštrument je kombinacija vrhunske goslarske obrti in čistega luksuza, narejen z dodajanjem plemenitih kovin na violino. Med njimi kar 298 dragih kamnov in 541 kosov osmija (izredno redka plemenita kovina) vpeto v 18-karatno zlato.

Teža plemenitih kovin ali kakovost zvoka?

Če so inštrumenti slovitih goslarskih imen, kot so Amati, Stradivari ali Guarneri svojo večmilijonsko vrednost do sedanjega časa nabirali skozi stoletja, lahko pri zgoraj omenjeni violini za njeno prvotno visoko ceno stoji po večini prestiž dragih kamnov in plemenitih kovin.

Ne glede na to, kaj si mislimo o pravi vrednosti Osmij violine, je dejstvo, da je pritegnila pozornost krogov, ki cenijo te vrste prestiž in ekskluzivnost, saj ni prva violina te vrste. Izdelovalec, mojster Edgar Russ, je v preteklosti že naredil podobno violino kot naročilo omanskega sultana Kabusa bin Saida.

Foto: RTV Slovenija: BoBo

Edgar Russ je sicer v slovenskem prostoru poznan izdelovalec godalnih inštrumentov, trenutni primer cene za klasično violino najvišjega ranga pri njem znaša okrog 50.000 € (vir: Spletna trgovina E. Russ), pri čemer naj poudarim, da so se cene dotičnega izdelovalca na trgu godalnih inštrumentov v roku 10 let povečale tudi do 300 %.

Dragi kamni, diamanti, osmij in zlato ne pripormorejo k akustičnim lastnostim inštrumenta, kvečjemu obratno – glavni prestižni element te violine, osmij, je kar dvakrat težji od svinca! Če to prevedemo v akustične lastnosti, je to odmik od idealne lahkotne odzivnosti lesa javorja in smreke, ki poskrbi za alikvotno poln ton.

Zvok ali lesk?

Večina glasbenikov pri izbiri inštrumenta seveda upošteva glavne lastnosti, ki naredijo inštrument objektivno vreden in dober. To so pravilno izbran in sušen les, mojstrska izdelava in postavitev inštrumenta. Takšen inštrument lahko skozi čas raste ne samo na vrednosti, ampak se tudi v zvenu in umetniškem izrazu razvija skupaj z inštrumentalistom.

Osmij – dvakrat težji od svinca

Čeprav je violina Osmium primer kombinacije vrhunskega goslarstva, draguljarstva in čistega prestiža, lahko trdim, da dragi kamni, diamanti, osmij in zlato ne pripormorejo k akustičnim lastnostim inštrumenta, ravno obratno. Glavni prestižni element te violine, osmium, je kar dvakrat težji od svinca! Če to prevedemo v akustične lastnosti, je to odmik od idealne lahkotne odzivnosti lesa javorja in smreke, ki poskrbi za hitro odziven in alikvotno poln zvok.

Kaj je skrivnost čarobnih godal, v katera se že stoletja zaljubljamo, v njihov brezčasno privlačen izgled in neskončno barvit zvok? Verjetno to niso dragi kamni in plemenite kovine.

Posnetek zvoka violine lahko slišite v prispevku RTV Slovenija.


Marko Kragelnik je akademski violončelist in profesor violončela na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani ter Glasbeni šoli Rakovnik, glasbeni producent za klasično glasbo, urednik in ustanovitelj CelloFun.co in Salona izbranih godal Lion Strings. Najdete ga tudi na Twitterju, Instagramu ali Facebooku.